«Спінтроніка для зберігання масивних даних – минуле, теперішнє та майбутнє» – тема чергової лекції Харківського квантового семінару (АНОНС)

23.05.2025

«Харківський квантовий семінар» спільно з Німецько-українським центром досконалості «PLASMA-SPIN-ENERGY» запрошує на чергову лекцію, яка відбудеться 27 травня 2025 року о 16:00 в онлайн форматі.

Доповідач: Стюарт С.П. Паркін (Stuart S.P. Parkin), Інститут фізики мікроструктур Макса Планка, Галле (Заале), Німеччина (Max Planck Institute of Microstructure Physics, Halle (Saale), Germany).

Тема доповіді: «Спінтроніка для зберігання масивних даних – минуле, теперішнє та майбутнє» (Spintronics for massive data memory-storage – past, present, and future).

Стюарт Паркін є директором Інституту мікроструктурної фізики Макса Планка і професором Олександра фон Гумбольдта в Університеті Мартіна Лютера Галле-Віттенберг. Відкриття Паркіна у спінтроніці дозволили збільшити ємність накопичувачів на магнітних дисках більш ніж у 10 000 разів. Його дослідницькі інтереси включають спінтронні матеріали та пристрої для пам’яті та комп’ютерної логіки, оксидні тонкоплівкові гетероструктури, топологічні метали, екзотичні надпровідники та когнітивні пристрої. Паркін є членом Королівського товариства (Лондон), Королівської інженерної академії, Національної академії наук США, Німецької національної академії наук, TWAS – академії наук для країн, що розвиваються. Професор Паркін є співавтором більше 700 статей, 120 патентів і провів більше 1000 запрошених доповідей по всьому світу. Компанія Clarivate називала Паркіна «Дослідником із високим рівнем цитування» за 2018–2024 роки.

Спінтроніка — галузь досліджень, яка використовує спіни електронів для створення нових матеріалів із екзотичними властивостями та пристроїв, особливо для зберігання цифрових даних, що є джерелом життя багатьох найдорожчих компаній сьогодні. Спінтроніка вже досягла двох великих технологічних успіхів із винаходом і застосуванням датчиків магнітного поля зі спіновим клапаном, які дозволили більш ніж у тисячу разів збільшити ємність накопичувачів на магнітних дисках, які зберігають ~70% усіх цифрових даних сьогодні. Зовсім нещодавно, після майже 25-річного періоду дослідження та розробки, високопродуктивна енергонезалежна магнітна пам’ять з довільним доступом, яка використовує елементи пам’яті магнітного тунельного переходу, стала комерційно доступною. Нова спінтронна технологія – Магнітна Кільцева Пам'ять (Magnetic Racetrack Memory) на шляху до того, щоб стати третім великим успіхом спінтроніки. У цій лекції професор Паркін познайомить з основами фізики та особливостями нових атомно-технічних матеріалів, що роблять можливими ці три технології спінтроніки.

Організатори заходу: Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І.Вєркіна НАН України (доктор фізико-математичних наук С.М. Шевченко) та Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» (доктор фізико-математичних наук А.Г. Сотніков).

Zoom link

Conference ID: 84858248436

Conference code: 929397

Детальна інформація

За інформацією Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І.Вєркіна НАН України