Наукові об'єкти, що становлять національне надбання

В Національній академії наук України є 58 унікальних наукових об’єктів, які не піддаються відтворенню, мають виняткове значення для української та світової науки, втрата або руйнування яких матиме серйозні негативні наслідки для розвитку науки та суспільства. 

Про наукові об’єкти, що становлять національне надбання

Документна база

Відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” та відповідних рішень Уряду України такі об’єкти віднесені до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання. До них належать наукові фонди та музейні експозиції, ядерно-фізичні установки, дослідницькі та експериментальні комплекси нового покоління, банки клітинних ліній, колекції мікроорганізмів, банки біологічних об’єктів, національний гербарій України, наукові зоологічні та ботанічні фондові колекції, фонди рукописів, стародруків, рідкісних видань, історичні колекції, колекції фонозаписів, архівні фонди України, національна словникова база, дослідно-випробувальний полігон тощо.

Вимоги до оформлення пропозицій щодо визначення наукових об'єктів

Перелік урядових нормативних актів щодо наукових об'єктів, які становлять національне надбання


Відділення механіки і машинознавства НАН України

Комплекс випробувальних стендів для дослідження міцності матеріалів та елементів конструкцій в екстремальних умовах термосилового навантаження Інституту проблем міцності імені Г.С. Писаренка (м. Київ)

Відділення фiзики і астрономiї НАН України

Комплекс для фізичних досліджень при наднизьких температурах Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна (м. Харків)

Лазерні супутникові віддалеміри: "Київ-Голосіїв" Головної астрономічної обсерваторії (м. Київ) та "Кацівелі-1893" Кримської лазерної обсерваторії при Головній астрономічній обсерваторії (смт Кацівелі, Автономна Республіка Крим)

Лабораторний комплекс дослідних установок для проведення експериментів в умовах високих газо- та гідростатичних тисків та температур Інституту магнетизму Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України

Кріомагнітний радіоспектроскопічний комплекс міліметрового діапазону довжин хвиль Інституту радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова (м. Харків)

Комплекс для вимірювання теплового розширення твердих наноструктурних матеріалів та кріокристалів при низьких та наднизьких температурах Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна Національної академії наук України

Відділення матеріалознавства НАН України

Дослідно-випробувальний полігон для матеріалообробки вибухом, утилізації боєприпасів та ракет Науково-інженерного центру "Матеріалообробка вибухом" Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона (м. Київ)

Відділення енергетики та енергетичних технологій НАН України

Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України

Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України

Клітинний банк ліній з тканин людини та тварин Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького (м. Київ)

Відділення загальної біології НАН України

Колекція штамів мікроорганізмів та ліній рослин для харчової та сільськогосподарської біотехнології Державної установи “Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України” (м. Київ)

Природний комплекс аренних ділянок та пов’язані з ними узбережжя Чорноморського біосферного заповідника (м. Гола Пристань Херсонської області)

Колекція цінних зразків озимої пшениці та кукурудзи - сорти, популяції, унікальні мутантні та рекомбінантні лінії, інбредні лінії Інституту фізіології рослин і генетики (м. Київ)

Генетичний фонд деревних, чагарникових, трав’янистих і квіткових рослин Державного дендрологічного парку "Олександрія" (м. Біла Церква Київської області)

Колекції інтродуцентів деревних і кущових рослин Національного дендрологічного парку "Софіївка" (м. Умань Черкаської області)

Відділення історії, філософії та права НАН України

Комплекс історичних пам’яток Національного історико-археологічного заповідника “Ольвія” (с. Парутине Миколаївського району Миколаївської області)

Фонд рукописів, стародруків, рідкісних видань, історичних колекцій, архівний фонд України та депозитарій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (м. Київ)

Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України

Архівні наукові фонди рукописів та фонозаписів Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнографії ім. М.Т. Рильського (м. Київ)

Установи при Президії НАН України

Астрономічний комплекс на базі двометрового дзеркального телескопа високогірної обсерваторії "Терскол" Міжнародного центру астрономічних та медико-екологічних досліджень при Президії Національної академії наук