4 квітня 2025 року в Українському домі (Ukraine House) у Вашингтоні (США) заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Алла Швець на запрошення Посольства України в США виступила як ключова лекторка на спеціальному міжнародному заході «Сила сестринства: українські жінки в історії, дипломатії та міжнародному жіночому русі» (“The Power of Sisterhood: Ukrainian Women in National History, Diplomacy, and the International Women's Movement”), що відбувся в межах Місяця історії жінок і присвячувався 100-річчю Союзу українок Америки (Ukrainian National Women's League of America – UNWLA) та 140-річчю українського жіночого руху. Подію організували Посольство України в США, Український жіночий фонд (Ukrainian Women's Fund), Інститут жінок, миру та безпеки при Джорджтаунському університеті (Georgetown Institute for Women, Peace and Security) і Союз українок Америки. Зібрання модерували президентка вашингтонського відділення Союзу українок Америки Ірена Халупа і радниця Посольства України у США Катерина Смаглій.
Надзвичайний та Повноважний Посол України в США пані Оксана Маркарова відкрила форум словами подяки всім, хто підтримує сильну Україну, і наголосила на важливості внеску українських жінок-лідерок, які очолюють неприбуткові організації української діаспори у США.
До присутніх звернулися також завідувачка Центру публічної дипломатії Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при Міністерстві закордонних справ України Тетяна Сибіга та пані Почесний посол і директорка Інституту жінок, миру та безпеки Джоржтаунського університету Мелані Вервір. В обговоренні взяла участь славетна дослідниця жіночого руху, професорка Марта Богачевська-Хом’як.
Доктор філологічних наук Алла Швець виголосила лекцію, в якій висвітлила історію міжнародного сестринства через політичну активність і дипломатію, коли українки увійшли до міжнародних жіночих організацій і виступали на світових миротворчих конгресах в Європі й Америці. «Сестринство українських жінок — це сила, яка формувала націю у минулому і продовжує її захищати сьогодні», – наголосила науковиця.
Виступає доктор філологічних наук Алла Швець
У межах заходу також було презентовано видання, важливі для вивчення історії українського жіночого руху. Зокрема, книгу «Жіноче обличчя української дипломатії» (2024, за науковою редакцією доктора історичних наук Ірини Матяш) і колективну монографію «”В імені нашої національної єдности”: авторські голоси альманаху “Перший вінок”» (видана 2024 року в Інституті Івана Франка НАН України за редакцією доктора філологічних наук Алли Швець).
Алла Швець і презентовані видання
Подія в Українському домі стала знаковою та символічною, адже саме у Вашингтоні 100 років тому відбувся знаменитий Міжнародний жіночий конгрес миру, в якому серед багатьох світових лідерок взяли участь дві українки – Оксана Драгоманова-Храпко та Надія Суровцова, які у своїх виступах говорили про те, що неможливо досягти стабільного і тривалого миру в світі без вирішення українського питання.
Присутність серед почесних гостей заходу послів багатьох держав, дипломатів, лідерок українських жіночих організацій у США, науковиць і представників медіа засвідчила глибокий інтерес до української історії, культури й дипломатії, а також потужну міжнародну підтримку України в ці нелегкі для неї часи.
Новина на сайті Інституту Івана Франка НАН України
За інформацією Інституту Івана Франка НАН України