Науковці Академії спільно з представниками органів влади, бізнес-об’єднань та профспілок обговорили питання ефективного розвитку добувної промисловості України

08.04.2025

28 березня 2025 року науковці НАН України взяли участь у засіданні Правління Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) та Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану. Його учасниками також були представники центральних і місцевих органів виконавчої влади, профільних асоціацій, бізнес-об’єднань і профспілок.

Основним питанням порядку денного стали сучасні виклики для ефективного розвитку добувної промисловості України як початкової складової забезпечення ресурсного потенціалу відновлення. Участь у його обговоренні взяли директор Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» член-кореспондент НАН України Володимир Устименко (доповідь «Стан сучасного нормопроєктування в Україні як загроза економічному розвитку»), виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України Ксенія Оринчак, директор Навчально-наукового інституту «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор геологічних наук Сергій Вижва (доповідь «Стратегічні корисні копалини України та їх інвестиційна привабливість»), генеральний директор ТОВ «РЕЙЛ ЛОДЖИСТІКС» Олександр Рудаков (доповідь «Перешкоди у розвитку логістичної складової добувної промисловості»), голова Профспілки металургів і гірників України Олександр Рябко (доповідь «Про ситуацію на гірничо-збагачувальних комбінатах металургійної галузі»), заступник голови Комітету земельного, аграрного та довкільного права Національної асоціації адвокатів України Софія Шутяк (доповідь «Стратегічна екологічна оцінка та її роль для розвитку галузі надрокористування»).

Учасники дискусії зазначили, що галузь надрокористування попри повномасштабну війну залишається вкрай важливою для України та має серйозний потенціал для розвитку, а відтак – наповнення бюджету країни, зміцнення нашої обороноздатності та платоспроможності громадян.

Для відчутного покращення ситуації потрібно вжити заходів із модернізації системи обліку та управління надрами, забезпечення прозорості геологічної інформації, залучення приватних інвестицій та стимулювання розвитку інфраструктури.

Експертна спільнота наголосила на необхідності координації з боку Уряду та Парламенту, стабільної регуляторної бази, залучення інвестицій, а також прозорості оподаткування, ліцензування, якісних геологічних даних у відкритому доступі, зручних процедур їх отримання тощо. На необхідності посилення діалогу влади з бізнесом у сучасних умовах акцентувала у своєму виступі Президент ДННУ «Академія фінансового управління» академік НАН України Тетяна Єфименко.

На сьогодні інформація про запаси та ресурси багатьох корисних копалин в Україні є обмеженою грифами «таємно» або «для службового користування». Зокрема, йдеться про дані щодо покладів алмазів, золота, літію, титану, платини та інших стратегічних матеріалів. На думку експертів, це перешкоджає укладенню міжнародних угод у сфері надрокористування та ускладнює співпрацю із стратегічними партнерами.

На думку президента Українського союзу промисловців і підприємців, голови Антикризового штабу Анатолія Кінаха, міжнародні угоди щодо добувної сфери в Україні повинні містити чітку позицію щодо створення додаткової вартості в Україні, відкриття заводів і технологічних кластерів, виробництва кінцевих продуктів в Україні.

Директор Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Устименко зауважив, що в подібних угодах із західними партнерами не повинно бути преференційних режимів тільки для однієї країни.

Захід є черговим свідченням плідної співпраці науковців НАН України та УСПП.

Повідомлення на сайті УСПП

За інформацією Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: