День відкритих дверей в Інституті проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України

23.05.2025

21 травня 2025 року в Інституті проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України відбувся День відкритих дверей. 

Захід відвідали студенти, аспіранти та викладачі Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", Державного університету "Київський авіаційний інститут", Київського національного університету технологій та дизайну, Європейського університету.

З привітальним словом виступили заступник директора з наукової роботи кандидат хімічних наук Олександр Васільєв, завідувач відділу міжнародних зв'язків та трансферу технологій доктор технічних наук Марина Стороженко, керівник групи аспірантури та докторантури кандидат технічних наук Олена Макаренко, а також завідувач відділу функціональної кераміки на основі рідкісних земель доктор хімічних наук Оксана Корнієнко.  

Голова Ради молодих вчених Степан Кирилюк розповів про найбільш цікаві експонати, представлені на виставці науково-технічних розробок інституту – титанові сплави медичного та авіаційного призначення; матеріали, зміцнені карбоновими чи базальтовими волокнами; керамічні матеріали для бронезахисту; матеріали для паливних комірок та ін. Відвідувачі мали можливість перевірити пальчатки зі спецматеріалів на стійкість до різання, оглянути будову бронепластин та колеса для місяцехода.

Після виставки учасники заходу відвідали лабораторії синтезу біоматеріалів для інженерії кісткової тканини, інформатики матеріалів, механічних випробувань матеріалів, полімер-керамічних композитів, електронної мікроскопії, 3D друку.

У лабораторії інформатики матеріалів Олександр Васільєв розповів про сучасні можливості інженерії нових матеріалів із застосуванням багаторівневого комп'ютерного моделювання. Йшлося зокрема про вдосконалення провідності у керамічних паливних комірках з використанням методів квантової механіки, вдосконалення легких ударостійких матеріалів та композитів поєднанням квантової механіки та машинного навчання, розроблення метало-матричних композитів з покращеними механічними властивостями скінченно-елементним моделюванням, вдосконалення технологій плівкового лиття та 3D-друку через машинне навчання.

Завідувачка відділу функціональної кераміки на основі рідкісних земель Оксана Корнієнко ознайомила учасників заходу з можливостями електронної мікроскопії на прикладі сучасного устаткування Tescan Vega для вивчення структури не лише матеріалів, а й грибів та живих організмів.

У лабораторії полімер-керамічних композитів старший науковий співробітник Сергій Іванченко розповів як з нанопорошків кераміки та полімерів створюють елементи конденсаторів, водневих паливних комірок, акумуляторів та інших сучасних пристроїв.

Старший науковий співробітник кандидат фізико-математичних наук Дмитро Вербило не лише розповів, а й продемонстрував механічні випробування матеріалів на міцність.

Особливу зацікавленість відвідувачів викликала розповідь старшого наукового співробітника кандидата технічних наук Наталії Ульянчич про створення біо-регенеративних матеріалів та виготовлення з них кісткових протезів під індивідуальні потреби пацієнтів.

У лабораторії 3D-друку молодий вчений Владислав Науменко презентував сучасне обладнання для розробки технологій аддитивного виробнитва виробів з композиційних полімерних та керамічних матеріалів.

Завершення заходу відбулося у теплій атмосфері дружнього спілкування за філіжанкою кави.

За інформацією Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: