Академік Олександр Кордюк: «Навчати науки потрібно через дослідження»

10.04.2025

«Війна стала досить потужним стимулом для розвитку української науки – у тому числі через потреби українського оборонного сектору і це абсолютно природньо. Наразі більшість галузей в Україні зосереджені на розробках, які можуть допомогти Україні вистояти на полі бою і здобути Україні справедливу перемогу, – відзначає у своїй статті для сайту українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» директор Київського академічного університету академік НАН України Олександр Кордюк. – Усередині держави… є усвідомлення, що фінансове забезпечення безумовно важливе для розвитку науки на високому рівні. Однак воно – не єдина запорука для цього. Важливі також підтримка і підвищення престижу науки, і для цього є багато способів. Зокрема, більш уважне ставлення до потреб молоді, яка займається наукою».

На думку Олександра Кордюка, підсилити розвиток української науки, а отже, й суттєво підвищити шанси України на перемогу у війні може і має активне долучення студентів до наукових досліджень уже під час навчання в університетах. Саме таку ідею – освіти через дослідження – втілює і пропагує Київський академічний університет: «…КАУ – пілотний проєкт дослідницького навчання. Наша задача – продемонструвати, що навчати науки потрібно через дослідження. Тільки коли студенти залучаються до реальних досліджень, роблять реальну справу, вони навчаються. Наука загалом і фізика зокрема не є тим, чого можна навчити, якщо просто розказувати, – потрібно долучатися на прикладі. Відповідно, розвиток КАУ за ці роки був зосереджений на розвитку наукової складової, яка здатна зацікавити студентів. По суті, Київський академічний університет є свого роду точкою входу в Академію наук, до академічних лабораторій. Студенти добре навчаються, коли розуміють, коли в них є мотивація, коли їм цікаво. Для того, щоб було цікаво, потрібна актуальна тема, потрібні активні дослідження. Активні дослідження передбачають широке наукове співробітництво. Тому ми шукаємо такі лабораторії».

За якими сучасними науковими напрямами тривають дослідження у Київському академічному університеті? Які його переваги порівняно з іншими українськими вишами? Які можливості цей освітній заклад пропонує студентам, зацікавленим у науковій кар’єрі? Як університет працює під час війни? Більше про це й інше дізнавайтеся з повного тексту статті академіка НАН України Олександра Кордюка.

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: