Премія імені Шубникова Льва Васильовича

Заснована у 2001 році і присуджується по Відділенню фізики і астрономії НАН України за видатні роботи в галузі експериментальної фізики

Лев Васильович Шубников – видатний фізик-експериментатор ХХ-го століття, засновник загальновизнаної школи фізиків-кріогенників – народився 29 вересня 1901 року у Петербурзі в сім’ї бухгалтера. Закінчивши Московське комерційне училище восени 1918 року він вступає до Петроградського університету, одночасно працюючи лаборантом у Фізико-технічному інституті.

У 1926 році після закінчення університету за рекомендацією А.Ф. Йоффе талановитого випускника направляють до Голландії в лабораторію низьких температур в м. Лейдені (один з найбільших європейських центрів фізики, який мав чудову експериментальну базу і давні наукові традиції). Л.В. Шубников та керівник лабораторії професор Вандер де Хааз стають співавторами відкриття – осциляції опору металів в магнітному полі, яке отримало назву ефекту Шубникова-де Хааза.

Повернувшись на батьківщину, Л.В. Шубников не залишається в Ленінграді, а приймає запрошення директора Українського фізико-технічного інституту (УФТІ, м. Харків) І.В. Обреїмова і очолює кріогенну лабораторію – єдину на той час в СРСР. Він проводить дослідження у двох напрямах: фізики конденсованих станів при низьких температурах (надпровідність, гелій, низькотемпературний магнетизм, затверділі гази – нині кріокристали, фазові переходи) і технічної фізики (кріогенні рідини та їх суміші, способи їх поділу, застосування).

Роботи в галузі технічної фізики набули такого значення, що за ініціативи Л.В. Шубникова у 1935 році у Харкові створюється дослідна станція глибокого охолодження, яка стала унікальним науково-технічним підприємством нового типу.

Незважаючи на політичний тиск й вимоги займатися лише прикладними розробками, Л.В. Шубников разом зі співробітниками отримують вагомі фундаментальні результати. Це – властивості надпровідних сплавів, які поводили себе не так, як чисті надпровідники, магнетизм рідкого водню, гелію. Уночі 6 серпня 1937 року в день приїзду з відпустки у Криму Льва Васильовича Шубникова заарештували. Після арешту Л.В. Шубникова позбавляють права на будь-які публікації. З цього часу всі статті, де він був автором, публікувались без його прізвища (не звучало воно й на наукових конференціях).

Ім’я Л.В. Шубникова на довгі роки було забуте. Ще й досі цього видатного ученого належно не оцінено історією науки. За словами фахівців у галузі експериментальної фізики Л.В. Шубников та його співробітники одержали кілька результатів, які могли б претендувати на Нобелівську премію. Його піонерські наукові праці заклали фундамент і на багато років вперед визначили шляхи розвитку найважливіших напрямів сучасної фізики твердого тіла, фізики і техніки низьких температур.

Лише наприкінці 60-х років ХХ століття з’явилася перша публікація про внесок Л.В. Шубникова в науку.

Лев Васильович Шубников був розстріляний 10 листопада 1937 року. Місце його загибелі та захоронення досі не встановлено.


Лауреати