Вийшов друком 1-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (січень–лютий) за 2025 рік

26.03.2025

Вийшов друком 1-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (січень–лютий) за 2025 рік, видання якого здійснює Національна академія наук України разом з Головною астрономічною обсерваторією НАН України.

На початку номеру головний редактор журналу академік Ярослав Яцків розмірковує над проблемою єдності та стабільності українського суспільства.

Далі редакційна колегія та редакція журналу «Світогляд» вітають видатну поетесу Ліну Василівну Костенко з ювілеєм. Редакторка журналу «Світогляд» Євгенія Рябченко в окремому матеріалі вітає іменинницю і згадує про «ДВІ ЗУСТРІЧІ З ЛІНОЮ ВАСИЛІВНОЮ».

До річниці від дня народження Кобзаря академік НАПН України Володимир Мельниченко публікує цікаві й маловідомі історії створення Шевченком автопортретів та про його фотографічні знімки: «ТАРАС ШЕВЧЕНКО: «НАМАЛЮВАВ СВІЙ ПОРТРЕТ, ЯКИЙ ВАМ ПОСИЛАЮ НА ПАМ’ЯТЬ ПРО МЕНЕ…».

У статті про дві руські народності Микола Костомаров досконало проаналізував етнічні процеси у східнослов’янському регіоні. Думки вченого щодо цієї теми не втратили свого значення і сьогодні, вважає доктор економічних наук Богдан Кияк у матеріалі «МИКОЛА КОСТОМАРОВ. МЕНТАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ УКРАЇНЦІВ ТА РОСІЯН: МИНУЛИЙ ЧАС І СЬОГОДЕННЯ».

Протягом періоду 2000–2024 рр. численні збройні конфлікти завдали величезної шкоди екології планети, створивши широке коло наслідків від руйнування природних екосистем до загострення кліматичної кризи. Масштаби впливу виходять далеко за межі зон бойових дій, торкаючись глобальних екологічних і соціальних систем. Розгляду цих проблем був присвячений семінар ООН «Environmental Security in War and Armed Confl ict», який пройшов 6 листопада 2024 р. в Нью-Йорку, про що інформує академік НАН України Михайло Згуровський у статті «ЦІНА ВОЄННИХ КОНФЛІКТІВ ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ: УРОКИ НА МАЙБУТНЄ».

«ЗДОЛАТИ ВОРОГА». Член-кореспондент НАПН України Василь Ткаченко (Інститут всесвітньої історії НАН України м. Київ) пропонує читачам аналіз медіаповідомлень та висловлювань впливових політичних осіб щодо перебігу російсько-української війни.

По кому подзвін? На шпальтах «Світогляду» дві публікації про Волинську трагедію: огляд медіа «ДОБРИЙ СУСІД – НАЙБЛИЖЧА РОДИНА» редакторки «Світогляду» Євгенії Рябченко та історичне дослідження доктора історичних наук Володимира Сергійчука «ПРАВДИВО ОГЛЯДАТИСЯ НАЗАД, АБИ ВПЕВНЕНО ЙТИ ВПЕРЕД» (Київський національний університет ім. Тараса Шевченка).

Доктор фізико-математичних наук Василь Шендеровський разом із Оленою Полевецькою (Інститут фізики НАН України, м. Київ) знайомлять читачів з життям і науковими здобутками Миколи Григоровича Находкіна, ім’ям якого названо малу планету: «МИКОЛА НАХОДКІН – ОДИН ІЗ ПЛЕЯДИ ФУНДАТОРІВ РАДІОФІЗИЧНОЇ НАУКИ В УКРАЇНІ (до 100-річчя від дня народження)».

Чому книга академіка НАН України Олега Кришталя «До співу пташок: приватна подорож до себе» є винятковим літературним феноменом, дізнаєтесь із матеріалу «ГАРМОНІЯ НАУКИ І МИСТЕЦТВА: ТВОРЧІСТЬ ОЛЕГА КРИШТАЛЯ» мистецтвознавиці Марії Розової (Київський національний університет ім. Тараса Шевченка).

«ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОГО КОБЗАРСТВА!» – це унікальне явище, яке об’єднує музичну, поетичну, культурну та духовну спадщину України, стверджує журналіст Валентин Бугрим і обґрунтовує твердження у своєму есе.

«ЩЕ РАЗ ПРО ЮРІЯ БАДЗЬО: КНИГА ВОЛОДИМИРА І СЕРГІЯ КАМПО». Михайло Ісак (газета «Нове життя», м. Іршава) пише про видану в Ужгороді Всеукраїнським державним видавництвом «Карпати» книгу «Юрій Бадзьо: філософія антиімперського/антифашистського спротиву України». Постать знаного шістдесятника, дисидента, філософа та його науковий спадок зацікавлять як сучасних читачів, так і майбутні покоління.

Редколегія та редакція «Світогляду» вітають директора Видавничого дому «Академперіодика» Анну Ігорівну Радченко з першим знаковим ювілеєм – 50-літтям від дня народження.

У цьому номері Анна Радченко в замітці «СОТНЯ ЗАГАДОК І ЧУДЕС» презентує книгу Андрія Дмитрука «Мала енциклопедія таємниць» (Київ: Сітон, 2024). Відомий письменник-фантаст, сценарист, Голова творчого об’єднання пригодників і фантастів Київської організації Національної спілки письменників України зібрав у одній книзі понад сотню таємниць і загадок.

У рубриці «Нам пишуть» вміщене математичне привітання з 2025 роком, яке надіслав доктор фізико-математичних наук Іван Андронов, від кафедри «Математики, фізики та астрономії» Одеського національного морського університету.

Із іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті.

ЧИТАТИ НОМЕР ЖУРНАЛУ (pdf)

Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net

Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, офіс 219. м. Київ-30, 01601

Телефон: 044 239 63 87

За інформацією науково-популярного журналу «Світогляд»

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: