14 квітня 2025 року Виконавча рада ЮНЕСКО на своїй 221-й сесії підтримала ініціативу України про проголошення 27 листопада Міжнародним днем залучення до науки заради сталого розвитку — The International Day of Engagement in Science for Sustainable Development.
За підсумками голосування Виконавча рада ЮНЕСКО, до складу якої входять 58 держав-членів Організації, переважною більшістю голосів (50 – «за», 6 – «утримались», 1 – «не голосували») ухвалила рішення проголосити на 43-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що відбудеться у листопаді цього ж року в Самарканді (Узбекистан), 27 листопада кожного року Міжнародним днем залучення до науки заради сталого розвитку.
Заступник постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан у своєму виступі на засіданні підкреслив, що метою проголошення цього дня є привернення уваги до науки, залучення молоді до наукової діяльності, популяризація наукової освіти. У сесії також узяв участь Президент Національного центру «Мала академія наук України» академік НАН України Станіслав Довгий. У своєму виступі він наголосив, що 27 листопада є символічною датою для Української держави, адже цей Міжнародний день відзначатиметься щороку в день заснування Національної академії наук України (1918 рік) і в день народження її багаторічного Президента – видатного українського науковця й організатора науки Бориса Патона.
Ухвалене Виконавчою радою рішення підтверджує зусилля ЮНЕСКО у просуванні освіти і науки для сталого розвитку та наукової грамотності із залученням молоді, яка є пріоритетною групою ЮНЕСКО, зокрема задля створення сприятливого середовища для формування безпечного та цивілізованого існування в інтересах майбутніх поколінь. Рішення наголошує на можливостях, які надає відзначення Міжнародного дня із залучення до науки для заохочення участі молоді у наукових дослідженнях і підвищення обізнаності й довіри до науки в усьому світі.
Ця історична подія є результатом шестирічної співпраці українських науковців і дипломатів, зокрема, Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Постійного представництва України при ЮНЕСКО, Національної академії наук України та Національного центру «Мала академія наук України» – Центру категорії 2 під егідою ЮНЕСКО.
ВІДЕОЗАПИС ВИСТУПУ СТАНІСЛАВА ДОВГОГО
Більше інформації щодо 221-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО
За інформацією Національного центру «Мала академія наук України» та СПНС НОВ Президії НАН України