Сьогодні виповнюється 75 років від дня народження відомого українcького ученого-фізика й талановитого організатора науки академіка НАН України Володимира Федоровича МАЧУЛІНА (1950–2014)

23.04.2025

23 квітня 2025 року виповнюється 75 років від дня народження знаного вченого у галузі фізики напівпровідників, лауреата двох Державних премій України у галузі науки і техніки, заслуженого діяча науки і техніки України академіка НАН України Володимира Федоровича МАЧУЛІНА.

Вся наукова діяльність академіка Мачуліна пов’язана з Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, де він почав працювати після закінчення з відзнакою Київського політехнічного інституту. В 1978 році він захистив кандидатську, а в 1995 році – докторську дисертацію. Результати В.Ф. Мачуліна у 1994 і 2003 рр. були удостоєні двох Державних премій України в галузі науки і техніки. В 1998 році йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», 2000 році В.Ф. Мачуліна обрано членом-кореспондентом, а в 2009 році – академіком НАН України.

Від 2003 року і до кінця свого життя В.Ф. Мачулін працював директором Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, керував Відділенням структурного і елементного аналізу напівпровідникових матеріалів і систем Інституту, очолював Вищу атестаційну комісію України (2003-2010 рр.), а у 2011-2014 рр. обіймав посаду головного вченого секретаря НАН України.

Основні наукові праці академіка Володимира Мачуліна присвячено вивченню рентгенодифракційних явищ у напівпровідникових матеріалах та наноструктурах, а також розробці та практичному застосуванню методів високороздільних досліджень для діагностики реальної структури слабоспотворених кристалів та квантоворозмірних систем.

Широковідомі його роботи з вивчення фізики динамічного розсіяння Х-променів реальним кристалом у найбільш складному випадку комплексної дефектної структури, що складається одночасно з локалізованих і розподілених деформацій та композиційного складу. Надзвичайно інформативним в цьому стало також встановлення закономірностей динамічної дифракції Х-променів на кристалах, які одночасно містять статичні та змодельовані акустичні спотворення структури.

Під керівництвом В.Ф. Мачуліна здійснено широке коло досліджень із вивчення впливу випромінювань різної фізичної природи на напівпровідникові матеріали та прилади на їх основі. Проаналізовано механізми утворення дефектів при опроміненні та радіаційному відпалі, запропоновано нові технологічні процеси обробки приладових структур на основі короткочасного потужного НВЧ-опромінення, які підвищують їхню стійкість до зовнішніх впливів.

Виконані дослідження дали змогу запропонувати експресні методи інтегральної оцінки структурної досконалості напівпровідникових та оптоелектронних кристалів і виробів на їх основі, які було захищено авторськими свідоцтвами і впроваджено на ВАТ «Завод чистих металів» (м. Світловодськ).

Вперше в Україні було виконано комплекс робіт зі створення методик контролю товщини порушеного шару в монокристалах, включаючи кристали з малими характеристиками міцності, та контролю структурної досконалості монокристалів, зокрема таких, що містять елементи з великими атомними номерами. Створено також контрольно-діагностичний комплекс, здатний забезпечувати автоматизований контроль структурних параметрів та параметрів міцності як напівпровідникових кристалів та систем, так і створених на їх базі різних типів приладів на всіх етапах виготовлення.

Методичні аспекти робіт з дослідження динамічного розсіяння в області довжин хвиль гальмівного спектра, де істотну роль відіграють явища аномальної дисперсії в реальних бінарних кристалах, активно використовуються в зарубіжних синхротронних центрах для діагностики об’єктів наноструктурних розмірів (надгратки, структури з квантовими точками і ланцюгами квантових точок).

Науковий доробок Володимира Федоровича налічує близько 150 наукових праць, а також 5 монографій. Під його керівництвом підготовлено плеяду науковців, серед яких – доктори та кандидати наук.

Академік В.Ф. Мачулін активно поєднував наукову діяльність із науково-організаційною роботою, яку здійснював не лише як директор Інституту, а й як начальник Науково-організаційного відділу Президії НАН України, головний учений секретар НАН України, голова Наукової ради з проблеми «Фізика напівпровідників і напівпровідникові пристрої», член Президії НАН України, член Міжвідомчої ради з координації фундаментальних досліджень, член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, член Національної ради з питань науки, інновацій та сталого розвитку України, а також член Бюро Відділення фізики і астрономії НАН України. Він був співголовою Секції з проблем функціональних матеріалів електронної техніки Наукової ради з нових матеріалів Міжнародної асоціації академій наук, головним редактором міжнародного журналу «Semiconductor Physics, Quantum and Optoelectronics» і збірника «Оптоелектроніка та напівпровідникова техніка».

Всі, кому випала честь безпосередньо працювати і спілкуватися з Володимиром Федоровичем, пам’ятають його не лише як знаного вченого, талановитого організатора науки й вимогливого керівника, а й як інтелігентну, мудру, чуйну людину, ініціативного колегу і вірного товариша.

За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: