Науковці Академії долучилися до обговорення питань, пов’язаних із адаптацією господарського законодавства України до стандартів Європейського Союзу

24.03.2025

Науковці НАН України взяли участь у конференції «Держава та економіка на шляху до ЄС: виклики та перспективи», проведеної Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду спільно з Асоціацією суддів господарських судів України.

Метою конференції було створення платформи для відкритого діалогу між усіма зацікавленими сторонами щодо ефективності господарського законодавства України в контексті євроінтеграції та правового забезпечення ефективного функціонування галузей економіки України.

Під час заходу учасники мали змогу висвітлити проблемні аспекти реформування господарського законодавства, виклики, які постають перед державою та економікою на шляху до членства в ЄС, а також запропонувати шляхи їх вирішення.

Національну академію наук України на конференції представили директор Державної установи «Інститут ринку і економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України» академік НАН України Борис Буркинський (доповідь «Структурні зміни в економіці України: проблеми правового забезпечення у воєнний та повоєнний час») та директор Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» член-кореспондент НАН України Володимир Устименко (доповідь «Європейські тренди нормопроєктування господарського законодавства»).

Академік НАН України Борис Буркинський звернув увагу присутніх на динаміку ВВП на одну особу в окремих країнах ЄС у порівнянні із аналогічним показником у нашій країні за період незалежності, прогноз динаміки ВВП на період до 2028 року, структуру валової доданої вартості за видами економічної діяльності, завданнями економічної науки і реальної економіки на шляху до ЄС.

Член-кореспондент НАН України Володимир Устименко навів аргументацію необхідності використання потенціалу українського законодавства, що відповідає європейським стандартам нормопроєктування, привнесення до правової системи України цінностей ЄС у цій сфері, а також звернув увагу на негативні наслідки для суспільства та країни за непоодинокими фактами ігнорування усталених в Європі підходів до зміни вітчизняного правового поля.

Результати науково-практичної конференції мають стати основою для подальших наукових досліджень і практичних заходів, спрямованих на модернізацію господарського законодавства України та забезпечення її успішної інтеграції до ЄС, а також для формування стійкої судової практики з мінімізацією ризиків та негативних наслідків для учасників господарських правовідносин. Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду та Асоціація суддів господарських судів України підтвердили готовність до подальшої співпраці з усіма зацікавленими сторонами для вдосконалення законодавства України.

Фото: Пресцентр Верховного Суду

За інформацією ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України»