16 квітня 2025 року до Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України завітали Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні пан Мартін Єґер і його дружина пані Ніколь Єґер-Койдль.
У Саду бузків Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України в Києві
Під час зустрічі з поважними гостями дирекція Саду від імені наукового колективу установи висловила щиру вдячність панові Послу й народу Німеччини за непохитну підтримку України у надзвичайно складний історичний період. Відзначено великі зусилля пана Посла Мартіна Єґера та внесок Федеративної Республіки Німеччини у зміцнення миру, безпеки і стабільності в нашій країні.
Під час візиту дипломат і його дружина ознайомилися з експозицією «Альпійський сад», колекцією Сирінгарію (саду бузків), а також з експозиційними оранжереями Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України. Пана Мартіна Єґера особливо зацікавила унікальні колекції бузку та садових азалій, які мають не лише наукове, а й культурно-історичне значення.
На початку активного будівництва Саду в середині 1940-х років до нього з Німеччини надійшли перші саджанці бузку, троянд, азалії та багатьох інших видів декоративних рослин, з яких згодом постали відповідні експозиційні ділянки, а колекції було примножено в десятки разів. Саме тоді у Саду з’явилася й ділянка типових для німецьких лісів чорних сосен, – зауважила директорка Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України член-кореспондент НАН України Наталія Заіменко.
Поділяючи цінності об’єднаної Європи, науковці Саду вже багато десятиліть опікуються збереженням і примноженням спільної природної та культурної спадщини, рідкісних європейських сортів садових азалій, одержаних із різних ботанічних центрів. Нині вже третє покоління науковців-кураторів продовжує цю важливу справу. Завдяки їхній самовідданій праці не лише збережено спадщину, а й суттєво розширено сортовий склад колекції, адже фахівці Саду створили більш як півтора десятка українських сортів азалій. Особливою гордістю Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України є автентичні старовинні сорти, передані 1946 року з Дрездена. Серед них:
• Azalea indicum ‘Apollo’ (1878 р., селекціонер – Карл Шульц (Karl Schulz));
• Azalea indicum ‘Ernst Thiers’ (1890 р., селекціонер – Людвіг Ріхард Ріхтер (Ludwig Richard Richter));
• Azalea indicum ‘Hexe’ (1880 р., селекціонер – Отто Форстер (Otto Forster)).
Квітування азалії в оранжереї Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України
В оранжереях київського академічного ботсаду
Зауважимо, що цьогоріч Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України відзначає своє 90-річчя. Попри виклики останнього часу, команді фахівців Саду вдалося зберегти найбільші в Україні колекції відкритого та захищеного ґрунту. Три колекційні фонди, а саме Колекція тропічних та субтропічних рослин, Колекція квітниково-декоративних рослин та монокультурні сади і Колекційний фонд енергетичних та ароматичних рослин Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України мають статус Національного надбання України. У Саду виконують фундаментальні та прикладні наукові дослідження з інтродукції, акліматизації, селекції рослин, завдяки чому зібрано великий колекційний фонд (понад 17,2 тисяч зразків) і створено оригінальні сорти (понад 450), які занесено до Державного реєстру. Унікальні експозиційні та колекційні ділянки Саду користуються незмінною популярністю серед киян і гостей столиці.
Пан Мартін Єґер високо оцінив діяльність колективу Саду, відзначив великі зусилля працівників задля утримання унікальних колекцій живих рослин в умовах воєнного стану. Під час візиту сторони обговорили актуальні питання двосторонньої співпраці в галузі науки, охорони довкілля й екологічної освіти. За підсумками зустрічі досягнуто домовленостей про подальшу співпрацю й окреслено її конкретні пріоритетні напрями — зокрема, у контексті збереження біорізноманіття, обміну науковими доробками й реалізації міжнародних проєктів. Заплановано також втілити спільний проєкт – створити експозицію Німецького традиційного саду в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України.
Повідомлення на фейсбук-сторінці Посольства
У Національному дендрологічному парку «Софіївка» НАН України в Умані на Черкащині
17 квітня 2025 року Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України (Умань, Черкаська область) відвідали Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні пан Мартін Єґер разом із дружиною пані Ніколь Єґер-Койдль і Почесний Консул Федеративної Республіки Німеччина в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях пан Олександр Кифак разом із дружиною пані Анною Кифак.
Високих гостей зустрічає директор Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України кандидат біологічних наук Володимир Грабовий
Як розповів директор Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України кандидат біологічних наук Володимир Грабовий, якщо пан Консул бував у парку вже неодноразово, то пан Посол побачив цю перлину української історико-культурної спадщини вперше і був зачарований її красою. Для дипломатів провели екскурсію найцікавішими локаціями центральної частини «Софіївки». Поважні гості мали нагоду на власні очі впевнитися, що парк, як і належить, доглядають відповідно до всіх канонів і правил садово-паркового мистецтва.
У Меморіальній зоні «Софіївки» пан Мартін Єґер із дружиною посадили дерево дуба звичайного (Quercus robur L.) – як символ дружби та взаємної підтримки між Німеччиною та Україною. Пан Олександр Кифак із дружиною посадили ще одного дуба – на знак нашої рішучості створювати світ, в якому людство і природа співіснують у гармонії.
Висадження дубів у Меморіальній зоні «Софіївки»
Сторони обговорили питання співпраці й підтримки Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України з боку Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні. Дипломати відзначили велику роботу колективу установи щодо збереження й утримання «Софіївки» в період дії воєнного стану, подякували за надану їм честь посадити дерево у парку, що є національним надбанням, і пообіцяли всіляко сприяти розширенню зв’язків «Софіївки» з німецькими партнерами – інституціями в галузі садово-паркового мистецтва та біологічними установами (задля виконання спільних наукових досліджень), а також із фондами. Наразі ж український академічний дендропарк виконує угоду про співпрацю, зокрема, з Ботанічним садом Університету Ґутенберґа (Майнц, Німеччина).
До речі, Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України – це єдина інституція в Україні, яка є учасником двох Культурних шляхів Ради Європи: від 2022 року – повноправним членом асоціації «Європейський маршрут історичних садів» (European Route of Historic Gardens (ERHG), а від 2024 року – повноправним членом асоціації “Le Vie di Leonardo Da Vinci” («Життя Леонардо да Вінчі»).
Нагадаємо, Національний дендрологічний парк — видатний пам’ятник садово-паркового мистецтва світового значення кінця XVIII – початку XIX століть, пам’ятка паркобудування й архітектури України, занесений до державного реєстру національного культурного надбання, музей природи і садово-паркового мистецтва, а також науково-дослідний інститут Національної академії наук України. Колекції рослин «Софіївки» внесено до реєстру Національного надбання.
За інформацією Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України
та Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України