Учена-мікробіолог Олена Мошинець – про проблему антибіотикорезистентності: масштаб загрози та шляхи подолання

25.04.2025

Cтарша наукова співробітниця відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України кандидат біологічних наук Олена Мошинець у своїй статті для «Української правди. Життя» акцентує на проблемі антибіотикорезистентності, яка набуває катастрофічних масштабів в Україні. Учена зазначає, що стійкість інфекцій до антибіотиків робить ліки непрацюючими.

«Чимало військових і цивільних з пораненнями помирають не через характер отриманих травм, а від бактерій, які "з’їдають" організм, оскільки виробили стійкість до антибіотиків, зокрема й новітніх», - наголошує Олена Мошинець. – «Антибіотикорезистентність –ситуація, коли ми не зможемо подолати найдрібнішу інфекцію і втрачатимемо тисячі й тисячі наших людей, насамперед наших захисників, – є одним з аспектів нашої війни на виживання, і потребує розумного, відповідального підходу держави. Це історія про те, коли розробка політик і втілення стратегій потребують відповідального, розумного підходу, і при цьому не потребують значного вливання коштів».

Вчена зазначає, що війна посилила кризу антимікробної терапії, коли багато лікарень зіткнулися з небаченими інфекціями, стійкими до різних препаратів: «Відсутність національних протоколів антимікробної терапії та інфекційного контролю призвела до непослідовної практики лікування таких інфекцій у шпиталях. Це ускладнюється хронічним недофінансуванням і використанням субтерапевтичних (тобто занизьких) доз антибіотиків. Ці проблеми поєднуються і створюють ефект ідеального шторму, що призводить до винятково сприятливих умов для появи та розповсюдження мікроорганізмів, стійких до антимікробних препаратів».

ЧИТАТИ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ

Джерело: «Української правди. Життя», публікація від 24 квітня 2025 р.

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: