8 грудня 2023 року о 16:00 команда Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), започаткованого Науково-дослідним відділенням хімії функціональних матеріалів Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України, запрошує всіх бажаючих приєднатися до чергової онлайн- лекції.
Лектор: професор Радек Цибулька (Prof. Radek Cibulka), професор кафедри органічної хімії, Хіміко-технологічного університету Праги, Чеська Республіка (Full professor of Department of Organic Chemistry, University of Chemistry and Technology Prague, Czech Republic). Працює в галузі фотокаталізу та органокаталізу в окисно-відновних реакціях, пов'язаних з гетероциклічною хімією, вивчає окисно-відновні та фотоактивні системи на основі флавінів, а також біоміметичні реакції.
Тема доповіді: «Сильні відновники на основі дезафлавіну, що утворюються під дією світла» («Deazaflavin-based strong reducing agents produced by light»).
Останнім часом зріс інтерес до розробки сильних відновників з відновлювальною здатністю, порівняною з натрієм і літієм, але зі значно меншим потенціалом небезпеки. Такі відновники можуть бути використані як альтернативи в різних хімічних перетвореннях, де лужні метали все ще відіграють ключову роль. Поєднання світла з відповідним барвником є одним з перспективних способів досягнення цієї мети. Однак, кількість відновників, настільки ж сильних, як лужні метали, все ще обмежена, і не всі системи працюють каталітично.
У доповіді йтиметься про розробку каталітичних відновлювальних систем на основі похідних флавіну, що працюють на принципах фоторедокс-каталізу. Лектор продемонструє, що збуджені радикал-аніони і нейтральні радикали, отримані з дезафлавінів та аналогічних сполук, належать до найсильніших відновників. Обговорюватиметься практичне застосування, включаючи, наприклад, генерацію фенільних радикалів з галогенбензолів, фоторедуктивне видалення трифліл/тозильних груп з сульфаніламідів або деалкілування амінних груп. Сильно відновлювальні властивості похідних флавіну, розроблені протягом останніх трьох років, чітко показують, що флавіни належать до найбільш універсальних фотоокислювальних каталізаторів.
Zoom linkMeeting ID: 459 004 2894
Passcode: Ch24022022
Докладніша інформаціяКоординатор заходу: член-кореспондент НАН України Валентин Чебанов (chebanov@gmail.com; info@isc.kh.ua).
Мова семінару — англійська. Участь вільна! Є можливість спілкування зі спікерами.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТКоротко про захід:
Вже виповнилося більше півтора року відтоді, коли вчені Науково-дослідного відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» НАН України започаткували й удоступнили для широкого кола Харківський хімічний семінар (Kharkiv Chemical Seminar), на якому з доповідями та лекціями виступають провідні науковці-хіміки світу. Зокрема, курс лекцій прочитали Нобелівські лауреати Жан-Марі Лен, Жан-П'єр Соваж, Річард Робертс, Курт Вютріх, Дан Шехтман, а також провідні професори з Франції, Швейцарії, Австрії, Німеччини, США, Нідерландів і інших країн. За час проведення Харківського хімічного семінару відбулося майже 30 лекцій, в яких взяли участь понад 9000 учасників (безпосередньо на засіданнях та через YouTube канал).
Відео усіх лекцій Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), а також детальна інформація про засідання – на сайті НТК «Інститут монокристалів» НАН України.За інформацією НТК «Інститут монокристалів» НАН України