Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України є установою з чи не найвищою концентрацією дослідників, які активно популяризують науку. Один із них – учений-нейрофізіолог, співзасновник і співавтор науково-популярної Facebook-сторінки «Pink Noise News», провідний науковий співробітник відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв. В інтерв’ю пресслужбі НАН України він розповів про свої дослідження, пов’язані з COVID-19, поділився роздумами щодо наукового та медичного застосування канабіноїдів і пояснив, чому Інститут потрібно всіляко берегти й розвивати. ![Кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв (фото – тут і на обкладинці матеріалу: studway.com.ua)](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2021/03/_w/210305150533645-1763_jpg.jpg) Кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв (фото – тут і на обкладинці матеріалу: studway.com.ua) |
Про наукові дослідження та міжнародні зв’язки:
«У фізіології, а точніше – нейрофізіології та біофізиці, я працюю з 1994 року. Багато досліджував нервову систему і трохи – м’язову. Я – епілептолог, тобто вивчаю епілепсію на тваринних моделях, а саме – її причини, механізми, шляхи боротьби з цим порушенням і таке інше. Крім того, займаюся такою фундаментальною науковою проблемою, як проблема пам’яті: з’ясовую, що таке пам’ять і які її механізми задіяні у нас і в інших тварин.
Нещодавно я виграв грант Національного фонду досліджень України та виконую проєкт щодо боротьби з COVID-19. У чому його суть? Легені насичені нервовими рецепторами, тобто до легень, як і до будь-якого іншого органу, клітин під’єднана нервова система. При коронавірусній інфекції на запалення реагують різні системи організму – розвивається так званий цитокіновий шторм. Але ми й досі не знаємо, яку роль у цьому відіграє нервова система, хоча точно відомо, що вона теж зазнає ураження, адже інфіковані можуть втрачати нюх і смак. Тож ми зараз з’ясовуємо, чи відбувається ураження нервової системи в легенях і як зупинити цитокіновий шторм шляхом пригнічення рецепторів саме нервової природи.
З проблем епілепсії та синапсів (нервових зв’язків) я співпрацюю з американськими колегами. А спільно з партнерами з Об’єднаних Арабських Еміратів досліджую різні рецептори (наприклад, нікотинові та канабіноїдні) в мозку ссавців – щурів і людей – та їхню (рецепторів) роль у функціонуванні пам’яті й інших процесах. Часу від час трапляються колаборації із науковцями з інших країн».
Про просвітницьку діяльність:
«Колись я збагнув, що канабіноїди
[речовини, що містяться у рослинах родини конопляних] можуть допомогти при лікуванні епілепсії. Прочитав наукові статті і вирішив сам зайнятися дослідженнями ефекту канабіноїдів при порушеннях діяльності нервової системи (тим більше, що існують протоколи і правила, як із такими речовинами поводитись). Але з’ясувалося, що не можу, бо необхідні для експериментів речовини заборонені в нашій країні. Попри те, що такі заборони порушують, по-перше, положення про свободу наукового пошуку, закріплене у
Законі Україні «Про наукову і науково-технічну діяльність» (заборонених для дослідження речовин не може бути)
[у пункті 1 статті 5 цього Закону зазначено: «Вчений має право обирати види, напрями і засоби наукової і науково-технічної діяльності відповідно до своїх інтересів, творчих можливостей та загальнолюдських цінностей»], а по-друге, право пацієнтів на лікування, яке забезпечить їм високу якість життя (зараз чимало людей змушені купувати невідомої якості препарати на основі канабіноїдів нелегально, і це велика проблема). Чиновники не можуть вказувати науковцям, що досліджувати, це неправильно – науковці мають визначитися самі. Отже, мене сколихнула ця ситуація. Згодом я познайомився з представниками громадського руху «Марш свободи» і досі продовжую діяльність із легалізації медичного канабісу – як людина, котра може пояснювати й аргументувати з точки зору науки. Прогрес у цьому напрямі помітний, на розгляд до Верховної Ради України подано відповідні законопроєкти. Вважаю, це вже велика перемога».
![Дмитро Ісаєв виступає на Medical Cannabiz World Summit (Мальта, 2019 рік). Фото люб’язно надав Дмитро Ісаєв](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2021/03/_w/210305150813318-8711_jpg.jpg) Дмитро Ісаєв виступає на Medical Cannabiz World Summit (Мальта, 2019 рік). Фото люб’язно надав Дмитро Ісаєв |
Про Інститут фізіології:
«Інститут фізіології – моя Alma mater, заклад, який дав мені більше, ніж усі інші, разом узяті. Це велика наукова школа, її створювали люди, що спілкувалися з легендами фізіології, яких ми сьогодні шануємо як древніх богів. Таких інститутів небагато. Його будівлі, з одного боку, є частиною наукової історії Києва – і веселої, і сумної, – а з іншого, ідеально пристосовані для проведення наукових експериментів. Захищаючи стіни, в яких працюємо, ми передусім боремося за визнання науки та цивілізоване ставлення до неї в Україні. Міжнародна наукова спільнота давно вже визнала цінність наукової школи Інституту фізіології – саме за якість і кількість наукових публікацій, співпрацю з численними науковими організаціями світу, міжнародні гранти й успішні щорічні міжнародні конференції, що проводяться у стінах Інституту».
За інформацією Пресслужби НАН України