24 жовтня 2018 року старший науковий співробітник відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України доктор історичних наук Микола Тарасенко прочитав лекцію «The Double Lion (Rwty) Scene in the Egyptian Book of the Dead» («Сцена з подвійним левом (Rwty) в єгипетській Книзі мертвих)» у Культурному центрі при Посольстві України в Грецькій Республіці в Афінах. По завершенні лекції було підписано Меморандум про співробітництво між Грецьким інститутом єгиптології та Інститутом сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України.
Афіша лекції доктора історичних наук Миколи Тарасенка в Афінах |
Захід організували Грецький інститут єгиптології (Hellenic Institute of Egyptology), принциповим членом якого від 2018 року є доктор історичних наук Микола Тарасенко, й Інститут сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України за підтримки Посольства України в Грецькій Республіці.
Лекція присвячувалась оглядові іконографії та семантиці однієї зі сцен, що фігурує на віньєтках 17-ї глави Книги мертвих і зображає двох левів, які сидять спинами один до одного та тримають над собою знак горизонту або сонячний диск. Ця композиція відома на малюнках (віньєтках) заупокійних сувоїв і розписі гробниць та саркофагів Нового царства й Третього перехідного періоду. У більш пізні часи Саїсько-Птолемеївської редакції Книги мертвих вона зустрічається виключно як ілюстрація до її 17-ї глави.
Під час виступу М. Тарасенко здійснив огляд зазначеної сцени на підставі аналізу різних джерел, репрезентував авторську типологію її іконографії та порушив питання її семантики, як такої що поєднує спатіальні (просторові) й темпоральні аспекти. Викладені у лекції матеріали є основою майбутньої книги, видати яку планується наступного року в Оксфорді.
На цій і наступних світлинах: доктор історичних наук Микола Тарасенко із грецькими колегами та слухачами лекції
Наприкінці заходу відбулось урочисте затвердження Меморандуму про співробітництво між Грецьким інститутом єгиптології та Інститутом сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України. Документ підписали директори цих двох установ – професор, доктор Алісія Маравелія (Prof. Dr. Dr. Alicia Maravelia) та кандидат філологічних наук Олександр Богомолов відповідно. Меморандум передбачає подальше поглиблене співробітництво між українським і грецьким інститутами, виконання ними спільних наукових та освітніх проектів, проведення лекцій, здійснення академічного обміну тощо.
За інформацією Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України