Гостею чергового випуску науково-популярної програми «Цією людиною був Альберт Ейнштейн» (ефір від 28 червня 2018 року), що виходить на хвилях радіостанції “Громадське радіо”, стала старший науковий співробітник відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства НАН України кандидат історичних наук Олена Романова.
На початку розмови дослідниця наголосила, що давні цивілізації мають дуже багато ниточок зв’язків, які поєднують їх із сучасністю.
Так, від Стародавнього Єгипту людство отримало багато винаходів, які використовуються і в наш час. До їх числа відноситься давньоєгипетська астрономія. “Стародавні єгиптяни розробили календарну систему, якою фактично користуємося ми зараз. У них рік складався із 365 днів. Кожен місяць мав 30 днів, а 5 днів нового року вони святкували. Це були додаткові дні. Саме цю календарну систему адаптували греки. За нею ми зараз рахуємо дні”, - розповіла вчена.
Гостя програми також зазначила: «Стародавні єгиптяни спостерігали за зірками і склали перші мапи зоряного неба з першими сузір’ями. Ті сузір’я часто не відповідали нашим. «Велику ведмедицю» вони називали «Жертовним стегном», бо в Давньому Єгипті стегно бика було бажаною жертвою богам. Вони його побачили на небі і назвали саме так. Вони складали не тільки перші мапи зоряного неба, а й Землі (так, як бачили) та мапи потойбічного світу. Вони розвинулися в період Середнього царства. Мапи на папірусах залишали людям в гробниці, щоб ті знали, куди йти. За уявленням стародавніх єгиптян, потойбічний світ сповнений небезпек, у ньому можна ще раз померти. Щоб потрапити у бажаний рай, слід обійти погані шляхи».
За словами Олени Романової, є підстави вважати, що ще в епоху V династії (Давнє царство) були розвинені торгові зв’язки єгиптян з іншими частинами світу. Результати розкопок сучасних єгиптологів на узбережжі Червоного моря свідчать, що вони навіть торгували з Індією.
Від давніх єгиптян людству дісталися такі архітектурні вміння як побудова стелі у формі склепіння, а також – колон.
Під час ефіру дослідниця зауважила, що у Стародавньому Єгипті були розвинені хімія, фармація та косметологія. Вона також акцентувала:“Стародавньому Єгипту ми завдячуємо хірургією й хірургічними інструментами. Оскільки у єгиптян була поширена муміфікація і бальзамування вони дуже добре знали будову людського тіла. Відомо, що вони вирізали пухлини. Використовували наркотичні речовини рослинного походження як знеболююче.<> Саме єгиптяни придумали гігієну. Вони вважали, що догляд за свої тілом є обов’язковим”.
Ще одне велике відкриття, на якому зупинилася під час своєї розповіді вчена – це єгипетські ієрогліфи: “Значна частина сучасних та середньовічних систем письма походить від давньоєгипетських ієрогліфів. Єгиптяни придумали ієрогліфічне письмо, в якому близько 600 частовживаних ієрогліфів. Всього зараз зареєстровано близько 5 тисяч ієрогліфів і їх продовжують знаходити. Крім того, вони придумали алфавіт”.
Олена Романова зазначає, що давня єгипетська цивілізація була розвиненою та складною, а її широке розуміння сьогодні дуже викривлено. Вчена розповіла, що наразі готує дослідження, яке має назву “Марксизм і єгиптологія”, де пропонує своє бачення ролі рабів у давньоєгипетському суспільстві. За її словами, всім відомі піраміди будувалися не рабами, а звичайними жителями, яких Давньоєгипетська держава забезпечувала інструментами, їжею, одягом, а також житлом, медичною допомогою та платою – зерном – як еквівалентом грошей.
Детально про ці та інші цікаві факти, пов’язані зі здобутками давньоєгипетської цивілізації, слухайте у записі розмови старшого наукового співробітника відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства НАН України кандидата історичних наук Олени Романової та ведучої радіоефіру у доданому звуковому файлі на офіційному інтернет-сайті радіостанції “Громадське радіо”: https://hromadskeradio.org/programs/einstein/rozvytok-ta-zanepad-kultur-shcho-lyshylosya-nam-vid-davnogo-yegyptu-okrim-kultu-kotiv