Про те, як живеться представникам різних видів пернатих у великих містах, інтернет-виданню «Вікенд у Києві» розповіла вчена – орнітолог та еколог, популяризаторка науки, співкоординаторка проекту «Дні науки», науковий співробітник лабораторії популяційної екології Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України кандидат біологічних наук Наталя Атамась.
![Кандидат біологічних наук Наталя Атамась під час польових досліджень](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/Atamas_birds_in_cities_Weekend_1.jpg) Кандидат біологічних наук Наталя Атамась під час польових досліджень |
«Для будь-якого науковця місто – пречудовий полігон для досліджень. Це така велетенська чашка Петрі, в якій змінюється все. Місто прискорює еволюцію будь-якого організму, який увібрало. Те, як воно це робить, відбувається на наших очах, – говорить Н. Атамась. – Нещодавно було проведено дослідження, під час якого вивчалося населення птахів у 54 містах на шести континентах. Такий глобальний зріз по всьому світові. З’ясувалося, що 80% усіх птахів у місті – це всього чотири види: голуб, горобець, ластівка та шпак. При цьому міста сприяють збереженню 36 видів вкрай рідкісних птахів, занесених до Червоного списку Міжнародного союзу охорони дикої природи. <…> Всього 8% пташиного населення є спільним для міст і навколишнього неміського ландшафту, дуже небагатьом птахам вдається все-таки «вбудуватися» в місто. Але в містах знайдено 2041 вид – це 20% усієї фауни птахів, що існує у світі. Це дуже багато». Як це не дивно, але найчисельніші «острівці [пташиного] різноманіття в місті – це цвинтарі. Там тихо, немає шумового та світлового забруднення. Немає людей, а ті, які є, поводяться пристойно».
Чому міста приваблюють птахів і чим загрожують їм? За яких умов місто перетворюється на екологічну пастку для птаха? Чому кількість хатніх горобців у Європі скорочується, а лебедів – зростає? Кого серед пернатих вважають найрозумнішими і що свідчить про високий рівень інтелекту в них? Яких міських птахів і як варто підгодовувати? Чи потрібно рятувати пташеня, котре випало з гнізда? Хто є головним ворогом птахів у місті? Як аматори допомагають фаховим орнітологам? Про це й інше дізнавайтеся з публікації за посиланням: http://project.weekend.today/birds.
![Сизий голуб у київському ландшафті](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/Atamas_birds_in_cities_Weekend_2.jpg) Сизий голуб у київському ландшафті |