25 травня 2016 року в Міжнародному науково-навчальному центрі інформаційних технологій та систем (МННЦІТС) НАН України та МОН України відбулося розширене засідання Вченої ради цієї установи - з нагоди 90-річчя академіка НАН України Володимира Ілліча Скуріхіна (1926-2014 ).
Цьому заходові передувало відкриття пам’ятної дошки академіку В.І. Скуріхіну – відомому вченому в галузі кібернетики й обчислювальної техніки, засновнику нового класу автоматизованих систем, лауреату державних премій.
![Директор МННЦІТС НАН України та МОН України член-кореспондент НАН України В.І.Гриценко виступає зі словом на вшанування пам’яті академіка В.І. Скуріхіна](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/skurihin_90_1.JPG) Директор МННЦІТС НАН України та МОН України член-кореспондент НАН України В.І.Гриценко виступає зі словом на вшанування пам’яті академіка В.І. Скуріхіна |
Під час розширеного засідання Вченої ради наукову доповідь виголосив директор МННЦІТС НАН України та МОН України член-кореспондент НАН України Володимир Ілліч Гриценко. У своєму виступі вчений розповів, що академік В.І.Скуріхін належить до когорти вчених, які, маючи високу професійну кваліфікацію, досягнення й вагомі результати у своїй галузі досліджень, могли докорінно змінити наукову біографію та почати опановувати нові напрями наукового знання. Прикладом цього слугує перехід В.І. Скуріхіна до активної наукової й науково-організаційної діяльності в галузі кібернетики в 1960-х рр.., коли цей напрям тільки починав формуватися. За словами доповідача, робота академіка В.І. Скуріхіна в Кібернетичному центрі НАН України відіграла надзвичайно важливу роль у розвитку вітчизняної науки.
![Відкриття пам’ятної дошки академіку НАН України В.І. Скуріхіну](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/skurihin_90_2.JPG) Відкриття пам’ятної дошки академіку НАН України В.І. Скуріхіну |
Крім того академік був керівником і відповідальним виконавцем передових досліджень, пов’язаних, передусім, зі створенням автоматизованих систем у машинобудуванні, воєнному кораблебудуванні, автоматизованому проектуванні об’єктів енергетичного машинобудування, зокрема паротурбінного устаткування АЕС, а також низки інших спеціальних проектів.
В.І.Скуріхін одним із перших висунув ідею управління технічним об’єктом на основі зворотної моделі, що пізніше отримала визнання у сучасній теорії управління – при розв’язанні задач зворотної динаміки. Останні результати наукових досліджень у цьому напрямі були презентовані на всесвітніх конгресах з автоматичного управління IFAC. Володимир Ілліч Скуріхін активно розвивав нові ідеї та надавав усебічну допомогу у їх реалізації.
Коли було прийнято рішення щодо створення МННЦІТС НАН України та МОН України, він, не вагаючись, разом зі своїм колективом, увійшов до складу цієї новозаснованої установи.
![Розширене засідання Вченої ради МННЦІТС НАН України та МОН України](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/skurihin_90_4.JPG) Розширене засідання Вченої ради МННЦІТС НАН України та МОН України |
В.І. Скуріхін всіляко підтримував нові наукові дослідження Центру, присвячені передусім проблемам інтелектуальних інформаційних технологій, образному мисленню, інтелектуальному управлінню, цифровій медицині, а також роботи за Державною науково-технічною програмою «Образний комп’ютер».
Особливе місце в житті і роботі В.І. Скуріхіна посідали наукові здобутки, основними з яких є:
- системи автоматизації суднокорпусних виробів на Миколаївському суднобудівельному заводі (нові технології у робототехніці);
- автоматизована система управління «Львів» (нове покоління автоматизованих систем із розвинутими модулями теорії прийняття рішень);
- автоматизовані системи на Московському радіозаводі й Ульяновському авіапромисловому комплексі (нові підходи інтеграції розподілених автоматизованих систем);
- система «Чертеж» (базова розробка в перебудові проектної справи у країні).
![Наукова доповідь директора МННЦІТС НАН України та МОН України члена-кореспондента НАН України В.І. Гриценка](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/skurihin_90_5.JPG) Наукова доповідь директора МННЦІТС НАН України та МОН України члена-кореспондента НАН України В.І. Гриценка |
До останніх своїх днів академік В.І. Скуріхін був заступником директора з наукової роботи МННЦІТС НАН України та МОН України, а також незмінним керівником наукового відділу автоматизованих систем обробки даних цієї установи.
Високий авторитет у науці має й наукова школа академіка В.І.Скуріхіна, представники якої успішно працюють у провідних вітчизняних наукових установах і вищих навчальних закладах, на підприємствах різних галузей промисловості, в органах державного управління, бізнесі та інших сферах.
Зі словами на вшанування пам’яті видатного вченого виступили також член-кореспондент НАН України Борис Миколайович Малиновський, старший науковий співробітник МННЦІТС НАН України та МОН України кандидат технічних наук Леонід Сергійович Житецький та керівник відділу економіко-соціальних систем та інформаційних технологій цієї ж установи доктор технічних наук Тетяна Павлівна Подчасова.
За інформацією МННЦІТС НАН України та МОН України
і Прес-служби НАН України
Фото: Прес-служба НАН України
Матеріал опублікували: Прес-служба НАН України